Türk - İşviçre Ticaret Odası

Handelskammer der Türkei und Schweiz

Chamber of Commerce of Turkey and Switzerland

Andermatt Swiss Alps Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık Yetkili Kurumu

Türk-İsviçre Ticaret Odası İşbirliği ile

Bilgilendirme

Avantajlar & Önemli Bilgiler

Son yıllarda Andermatt, dört mevsim, birici sınıf benzersiz bir yaşam merkezine dönüşmüştür.

Andermatt Swissalps, pratik stüdyolardan, geniş dairelere, otel hizmetleri bulunan rezidanslara, seçkin çatı katlarına ve size özel hayalinizdeki dağ evlerine kadar geniş bir emlak seçeneği sunmaktadır.

Tek bir kurum tarafından sunulan kişiye özel emlak seçenekleri, çeşitli aile dostu aktivite ve spor imkanları ile tamamlanıyor.

Emlak yatırımlarının değer kazanmasının ön şartlarını , sürdürülebilir planlama kavramı ve kaliteden ödün vermeyen bir istikrar anlayışı oluşturmaktadır.

Andermatt Reuss’a yapılan bir yatırım aşağıdaki avantajlara sahiptir:

1- Andermatt’ta Mülk Satın Almak için Özel Haklar -Lex Koller Muafiyeti

Gayrimenkul alımı, İsviçre vatandaşı olmayan ve İsviçre ikametgahı olmayan kişiler için ciddi şekilde sınırlandırılmıştır ve lisans şartına tabidir (Lex Koller). Bu kanun ile yabancı yatırımcı ve özel kişilerin İsviçre’de mülk edinmeleri kısıtlanmıştır.

Ancak :

İsviçre hükumetinin 21 Aralık 2007 tarihli kararıyla Andermatt Swiss Alps AG, Lex Koller kanunundan toplu olarak muaf tutulmuştur. Böylelikle tüm uluslararası yatırımcılar izinsiz ve kısıtlama olmadan Andermatt Swiss Alps AG’den daire ve ev satın alıp, satabilme hakkına sahip olmuştur. Bu muafiyet 2030 yılının sonuna kadar geçerli olacaktır.

Lex Weber Muafiyeti

Lex Weber kanunu, ikinci ve daha fazla edinilecek olan mülkleri kısıtlamaktadır.

Ancak:

Andermatt Swiss Alps AG’nin tüm daireleri ikinci ev yani Lex Weber mevzuatından muaf tutulmaktadır.

2- Cazip Vergi Avantajları

Andermatt’ta ikamet ederek, uygun Urner kantonu vergi ve cazip bireysel vergi çözümlerden yararlanabilirsiniz.

İsviçre geleneksel olarak avantajlı vergi oranları, istikrarlı ekonomisi, hukuksal, yasal ve politik güvenilirliği ile tanınmaktadır.

Özellikle Andermatt’ın bağlı olduğu Kanton Uri, İsviçre’de düşük vergi oranları ile lider pozisyonunda yer almaktadır.

En yüksek Urner gelir vergisi oranı İsviçre genelinde ikinci sırada olup, Italya, Almanya, Fransa ve İngiltere ’deki oranın yarısı kadardır.

Buna ek olarak, Uri kantonunda miras veya hediye vergisi uygulanmaz. Andermatt Swiss Alps AG’ye ait gayrimenkul satın alan müşterilerimiz için, ikamet ve vergilendirmeye yönelik bireysel çözümleri oluşturmak üzere kanton resmi makamlarıyla temasa geçmeniz için, yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Öte yandan ticari anlamda kurum ve kuruluşlar yada özel kişiler şirketlerinin merkezleri veya ikametgahlarını Andermatt’a taşıdıklarında, sabit oranda vergilendirme avantajlarından yararlanabilirler. Sabit oranda vergilendirme, varlıklı ve mali açıdan güçlü bireyler ve kurumlar için avantajlıdır, çünkü dünya genelinde toplam gelir ve varlıkları için vergi beyanında bulunmak zorunluluğu yoktur. Vergiye tabi gelir ve varlıkların sabit oranlı belirlenmesi de vergi avantajı sağlar.

3- İsviçre Vatandaşı Olmayanlar için Oturma Müsaadesi

İsviçre’de uygulanan vatandaşlık ve oturum müsaadeleri yine belli mevzuat ve kanunlarla ciddi anlamda sınırlandırılmıştır.

Ancak:

Oturum müsaadesi ile ilgili mevzuatlar Andermatt bölgesi için esnetilmiş olup, gerekli şartlar yerine getirildiğinde Andermatt Swissalps AG’nin satışa sunmuş olduğu gayrimenkullerin satın alınması ile birlikte oturum müsadesi de almak kolaylaştırılmıştır.

4- İsviçre Emlak Piyasası

İsviçre emlak piyasası, İsviçre’deki güvenilir siyaset, hukuk ve ekonomi  sayesinde dünya çapında en istikrarlı ve sağlam piyasalar arasındadır. Yüksek yaşam standardı ve yenilikçi gelişmelerin yanı sıra, işsizlik oranının düşüklüğü ülkeyi yatırımlar açısından cazip hale getiriyor. Bu unsurlar nedeni ile bir çok kişi iş ve yaşam kalitesi nedeni ile Isviçre’ye yerleşmek için göç etmektedir. İsviçre’nin cazip olmasından dolayı, uzmanlar nüfus artışının sürekli olacağını ve dolayısı ile emlak piyasasını olumlu yönde etkileceğini öngörüyorlar. Öte yandan gayrimenkul karakteristik özelliğinden dolayı, olası bir enflasyon artışına karşı koruma sağlıyor.

İsviçre emlak piyasası son 10 yıldır istikrarını korumaktadır. Andermat için yapılan yatırımcı yorumları, Andermatt’a ki konut fiyatlarının yakın zamanda St. Moritz, Gstaad, Zermatt ve Verbier’deki fiyatları ulaşması beklendiği yönünde.

Andermatt’ta geçen yıl baz alındığında gayrimenkul değeri beklenenin üstünde 5% oranında değer kazanmıştır. Bölgede yapılan yatırım ve yenilikler gayrimenkul değerini olumlu etkilemekte ve yıllık değer artış ortalama 3% oranında beklenmektedir.

İsviçre Frangı Bazında Yatırım

Dünya çapında İsviçre Frangı güçlü bir para birimi olarak kendini kanıtlayan az sayıdaki para birimlerindendir. İsviçre bozulmamış siyasi ortamı ile güvenli ve istikrarlı finans merkezi olarak kabul edilmektedir. Enflasyon Avrupa’da yükselirken, Isviçre’de bundan sonra da düşük bir enflasyon ivmesi beklenmektedir. İsviçre Frangının gücünden dolayı devlet tahvilleri düşük faizlerle pozisyonlandırılır ve bu da yatırım için uygun kondisyonlarda kredi imkanı sunar.

5- Merkezi Konum / Kolay Ulaşım

Andermatt İsviçre’de kısa sürede ulaşılabilir olma özelliği ile mükemmel bir konumdadır.

İsviçre’nin kalbinde ve Alp bölgesinin merkezinde ayrıcalıklı bir coğrafi konumda bulunan Andermatt, ulusal ve uluslararası trafik yollarıyla iyi bağlantılara sahiptir. Kuzey-güney otoyolundan (A2) sadece 10 dakika içinde Andermatt’a ulaşabilirsiniz.

Andermatt ayrıca İsviçre’nin çeşitliliğini keşfetmek için ideal bir başlangıç noktasıdır. Yakın çevrede bulunan çeşitli Alp geçitleri aracılığıyla Tessin, Graubünden ve Wallis kantonlarının yanı sıra Berner Oberland ve orta İsviçre kantonlarına kısa sürede ulaşmanız mümkün.

6- Kiralama Programı

Andermatt Swiss Alps AG’nin sunmuş olduğu gayrimenkuller hem birinci hem de ikinci ev olarak kullanılabilir.

İkinci bir ev olması durumunda, evinizi kullanmadığınız zamanlarda, uzun yada kısa vade için kiraya verebilir ve gelir elde edebilirsiniz. Dilerseniz Andermatt Swiss Alps AG, tüm kiralama işlemlerini, misafir bakımı, ev eşyaları, ev ve çevre bakımı, muhasebe ve daha fazlasını sizin için üstlenmektedir.

7- Hizmetler ve Özel İmtiyazlar

Özel ekibimiz, tüm Andermatt Swiss Alps gayrimenkul sahiplerine destek olmak amacı ile hizmet vermektedir. Housekeeping, çeşitli restoran, etkinlik ve kayak dersleri için rezervasyonlar sunmuş olduğumuz hizmetlerin sadece bir kaçını oluşturur.

Ofisimiz doğrudan Andermatt’ın yeni buluşma yeri olan Piazza Gottardo’da bulunmaktadır ve Pazartesi’den Pazar’a kadar açıktır. Andermatt konuk kartı çok yönlü turistik aktiviteleri özel fiyatlarla sunmaktadır. Ayrıca mülk sahibi olarak otellerimizde, restoranlarımızda, kayak alanında, golf sahasında veya Piazza Gottardo’daki mağazalarda cazip indirimlerden yaralanabilirsiniz. Ofisimizde ekibimiz bu konudaki her türlü detaylı bilgiyi  sizi sunmaktan memnuniyet duyacaktır.

8- Sürdürülebilirlik

Andermatt Reuss tatil köyünün tüm detayları kalite ve sürdürülebilirliği yansıtmaktadır.

Genel anlamda bölgeden ve yakın çevreden temin edilen hammaddeler kullanılır ve inşaat MINERGIE® standardına uygun olarak inşa edilmektedir

Ayrıca, tüm tatil köyü Andermatt Reuss, yeraltı yol ve otoparkları sayesinde araç trafiğinden kurtulmuştur. Bu sürdürülebilir planlama konsepti aynı zamanda ödün vermeden kaliteye ve tasarıma odaklanma, bölgenin dolayısı ile gayrimenkullerin uzun vadeli değer atışını ve cazip emlak yatırımını garantilemektedir.